خرید کمربند چرم بوفالو در چین حکم اعدام دارد

این مقاله بر روی شرکت های کوچک و متوسط (SMEs) در بخش چرم کنیا تمرکز دارد. این بررسی می‌کند که چگونه حکومت عمومی بر قابلیت‌های فن‌آوری SMEها و دسترسی به زنجیره‌های ارزش جهانی (GVC) تأثیر می‌گذارد.

منظور ما از حاکمیت عمومی، کلیه مقررات و مداخلات دولتی است که برای شکل دادن به سازمان زنجیره های ارزش وضع شده است. این مقاله با تکیه بر داده های مصاحبه، تولیدکنندگان کیف دستی و کفش چرمی کنیا را مقایسه می کند.

از یک سو، شرکت‌های کوچک و متوسط کیف دستی و کمربند چرم بوفالو با ترکیبی از دانش خارجی و مشارکت با دانشگاه‌های داخلی، موفق به ارتقا و ورود به GVC شده‌اند. علیرغم مواجهه با موانع حاکمیت عمومی، این فرآیند انتقال قابلیت های فناورانه از شرکت های خارجی به تعدادی از SME های نوظهور متعلق به اتباع کنیایی را امکان پذیر کرده است.

از سوی دیگر، تولید کفش های چرمی در طول دهه 1970 توسط شرکت های بزرگ تحت حمایت دولت توسعه یافت. با برداشته شدن اقدامات حمایتی در دهه 1990، شرکت ها تعطیل شدند.

و تولیدکنندگان به سمت اقتصاد غیررسمی رفتند و قابلیت های منسوخ شده را در زمینه رقابت قیمت محور تکرار کردند و در نتیجه ارتقا و مشارکت در GVCها را محدود کردند.

این مقاله با مقایسه این یافته‌ها با تجربه تولیدکنندگان پوشاک کنیا و تاکید بر نیاز حیاتی به تحقیقات GVC برای توضیح نقش حاکمیت عمومی در شکل‌دهی قابلیت‌های فن‌آوری شرکت‌ها و دسترسی به بازارهای جهانی، به پایان می‌رسد.

در طول سه دهه گذشته، زنجیره‌های ارزش تحت الگویی از پراکندگی جهانی قرار گرفته‌اند. شرکت‌های پیشرو در کشورهای توسعه‌یافته به طور فزاینده‌ای بر شایستگی‌های اصلی تمرکز کرده‌اند، فعالیت‌های پایین‌دستی و بالادستی کم‌سود را به تامین‌کنندگان در جنوب جهانی ارائه می‌کنند و از افزایش رقابت‌پذیری و کاهش هزینه‌های نیروی کار بهره‌مند می‌شوند.

یک استدلال سنتی برای کشورهای در حال توسعه این بوده است که مشارکت در زنجیره‌های ارزش جهانی (GVC) «شرکت‌ها را در منحنی‌های یادگیری بالقوه پویا قرار می‌دهد» و انتقال «قابلیت‌های فن‌آوری» (TCs) را تسهیل می‌کند که به عنوان «دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای ایجاد یک محصول به بازار کارآمد است.

2 TC بیشتر شرکت ها را قادر می سازد تا رقابت پذیری و بازده اقتصادی را با تصاحب سهم های فزاینده ارزش افزوده بهبود بخشند مفهومی که به عنوان “ارتقای اقتصادی” شناخته می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.