صادرات انجیر خشک شیراز سبب قاچاق دخانیات شد

خطر ایمنی در انجیر خشک شیراز مانند وجود مایکوتوکسین‌ها، نگرانی بزرگی است به همین ترتیب، کیفیت انجیر خشک شده با این روش سنتی بسیار ناهمگن است و به شدت به شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

تاکنون اطلاعات کمی در مورد روش های جایگزین برای خشک کردن طبیعی این محصول وجود دارد در مطالعه خود، ما به چندین استراتژی خشک کردن برای ارزیابی جنبه های ایمنی و کیفیت نزدیک می شویم این یافته ها باید در توسعه فن آوری های خاص برای تولید انجیر خشک در نظر گرفته شود.

انجیر (Ficus carica L) میوه‌ای با کیفیت غذایی برتر است که به طور گسترده در یونان، ترکیه، ایتالیا و الجزایر مصرف می‌شود انجیر سرشار از چندین ویتامین و همچنین منبع مهم کربوهیدرات است.

انجیر عمدتا به صورت تازه مصرف می شود. با این حال، به دلیل رطوبت بالای آنها که باعث رشد میکروبی می شود، بسیار فاسد شدنی هستند، که باعث می شود عمر کوتاه پس از برداشت آنها طولانی شود.

خشک کردن با هوا یک روش نگهداری مواد غذایی است که بر اساس حذف رطوبت است که منجر به کاهش قابل توجه فعالیت آب (aw)، فعالیت میکروبی محدود و حداقل نرخ واکنش های آنزیمی و شیمیایی می شود.

در عین حال، افزایش هزینه های انرژی، خشک کردن در هوا را به یک فرآیند نگهداری مواد غذایی پرهزینه تبدیل می کند.

معایب خشک کردن معمولی در هوا و نیاز به روش‌های کارآمدتر فرآوری میوه منجر به بررسی تکنیک‌های جایگزین کم‌آبی شده است فرآیند آبگیری اسمزی (OD) شامل حذف جزئی آب از غذا از طریق غوطه ور شدن آن در محلول هیپرتونیک است.

پدیده انتشار با دو جریان مخالف صورت می‌گیرد: جریان آب از غذا به محلول بیرونی و جریان همزمان املاح از محلول به غذا که ترکیب آن را غنی می‌کند و بنابراین منجر به افزایش قابل توجه ارزش غذایی می‌شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.