فرش ستاره کویر یزد توسط افراد نابینا بافته شد

بافت به طور معمول از پایین بافندگی شروع می شود، با عبور تعدادی پود از تارها تا پایه ای برای شروع ایجاد شود. سپس گره هایی از نخ های پشمی، پنبه ای یا ابریشم رنگ شده در ردیف هایی به دور مجموعه های متوالی تارهای مجاور گره می خورند.
با گره خوردن ردیف‌های بیشتری به پایه، این گره‌ها به پرز فرش ستاره کویر یزد  تبدیل می‌شوند.
فرش ها و قالی‌های ایرانی در انواع مختلف به موازات قبایل کوچ نشین در کارگاه‌های روستا و شهر و کارخانه‌های دربار سلطنتی بافته می‌شد. به این ترتیب، آنها خطوط متفرقه و همزمان سنت را نشان می دهند و تاریخ ایران، فرهنگ ایرانی و مردمان مختلف آن را منعکس می کنند.
قالی‌هایی که در قرن شانزدهم در کارخانجات دربار صفوی اصفهان بافته می‌شد، به دلیل رنگ‌های ظریف و طرح هنرمندانه‌شان شهرت دارند و امروزه در موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی در سراسر جهان نگهداری می‌شوند. نقوش و طرح‌های آنها سنت هنری را برای کارخانه‌های درباری ایجاد کرده است که در تمام دوران امپراتوری ایران تا آخرین سلسله سلطنتی ایران زنده نگه داشته شده است.
قالی‌هایی که در شهرها و مراکز منطقه‌ای مانند تبریز، کرمان، راور، نیشابور، مشهد، کاشان، اصفهان، نایین و قم بافته می‌شوند با تکنیک‌های خاص بافت و استفاده از مواد، رنگ‌ها و نقش‌های مرغوب مشخص می‌شوند.
کارخانجات شهری مانند تبریز پس از دوره‌های انحطاط، نقش تاریخی مهمی در احیای سنت قالی‌بافی داشته‌اند. قالی‌هایی که توسط روستاها و اقوام مختلف ایران بافته می‌شوند با پشم ظریف، رنگ‌های درخشان و استادانه و نقش‌های خاص و سنتی خود متمایز می‌شوند. بافندگان عشایری و روستاهای کوچک اغلب قالی‌هایی با طرح‌های پررنگ‌تر و گاه درشت‌تر تولید می‌کنند که برخلاف طرح‌های هنرمندانه و از پیش طراحی‌شده کارگاه‌های بزرگ‌تر، از اصیل‌ترین و سنتی‌ترین قالی‌های ایران به شمار می‌روند. قالیچه گبه شناخته شده ترین نوع فرش از این خط سنت است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.